השלד החיצוני הנוקשה של פרוקי הרגליים מקנה להם הגנה ומאפשר את מגוון הגפיים שהתפתחו לכלי עבודה רבים ושונים. אבל לשלד החיצוני יש גם חיסרון. מכיוון שהוא קשה ושכבתו החיצונית אינה חיה, הוא אינו יכול לגדול באופן הדרגתי כפי שהשלד הפנימי שלנו גדל. במקום זאת, פרוקי הרגליים צריכים לעבור שלב עדין של הסרת שלד חיצוני ישן והתרחבות למידה גדולה יותר לפני שהשלד החיצוני החדש מתקשה. תהליך זה מכונה התנשלות.  

לעבור שלב שבו אין לך שלד חיצוני קשיח יכול להיות גם מסוכן לבעל חיים גדול יותר מאשר לקטן. על פי חוקי הפיזיקה, בעל חיים גדול ללא שלד נוקשה, חיצוני או פנימי, יתעוות, יתקשה לנוע ועשוי לסיים את חייו כארוחה של מישהו אחר. לכן, הברירה הטבעית תפעל נגד בעל חיים גדול שצריך להתמודד עם כל כך הרבה אתגרים כשהוא מתנשל.

התנשלות של סרטן הקוקוס


סרטן הקוקוס ענקי יחסית ומשקלו יכול להגיע עד 5 ק"ג. עבורו, התנשלות היא התחייבות משמעותית. הוא עשוי לבלות חודש שלם במחילה עמוקה בעודו מסיר מעליו את השלד החיצוני הקטן הישן וממתין לשלד החיצוני החדש שיתקשה. 

מקורות ומידע נוסף

"The Arthropod Story". Understanding Evolution. 2016. University of California Museum of Paleontology. Accessed 22 August 2014