האבולוציה מניחה שיצורים קרובים יחלקו דמיון שנובע מאב קדמון משותף, כפי שקרובי משפחה חולקים ביניהם קווי דמיון.

מאפיינים דומים שנובעים מקרבה נקראים "הומולוגיות". ניתן לגלות הומולוגיות על ידי השוואת המבנה האנטומי של יצורים שונים, התבוננות בדמיון ובשוני ברמת התא, בהתפתחות העוברית ובשרידי מבנים (כגון שרידי עיניים בדגי מערות עיוורים או שרידי רגליים בגופם של דולפינים). יש מקרים שבהם האיבר ההומולוגי ביצורים שונים מתפקד באופן שונה, אך מקורו משותף לכל היצורים החולקים אב קדמון משותף. 

לדוגמה, לכל אחד מהעלים שבתמונות צורה ותפקוד שונים. עם זאת, העלים הומולוגיים כי מקור כולם בעלים של אב קדמון משותף. לספלול ולדיונאה יש עלים שמהווים מלכודת לחרקים. העלים האדומים הבוהקים של החלבלוב  נראים כעלי כותרת. עלי הקקטוס הפכו קוצים כדי להגן עליו מפני אוכלי עשב ולצמצם את איבוד המים בתנאי המדבר. למרות המראה השונה והתפקוד השונה של עלים אלו, כולם התפתחו מעלה קדמון משותף.

התאמות שונות של עלים

דוגמה אחרת להומולוגיות הן הגפיים הקדמיות של הולכי על-ארבע - הטטרפודים.  לצפרדעים, ציפורים, ארנבות ולטאות יש גפיים קדמיות שתואמות את אורח חייהן. הגפיים שונות בתפקודן ובמראה שלהן, אך בכולן אותו סט של עצמות: ההומרוס, הרדיוס והאולנה. ניתן לזהות עצמות אלו גם במאובנים של Eusthenopteron, האב הקדמון המשותף לכל המינים הללו. 

הגפיים של הטטרפודים הן הומולוגיות

להבין אבולוציה