מהם מינים ביולוגיים? 

מינים מוגדרים לעתים קרובות כקבוצה של פרטים שיכולים באופן מעשי או תיאורטי להתרבות זה עם זה ולהעמיד צאצאים פוריים. לפיכך, מין כולל את כל הפרטים שחולקים מאגר גנים משותף. 

לדוגמה, עכבישים אלו נראים שונים, אבל מכיוון שהם יכולים להתרבות זה עם זה, הם למעשה שייכים כולם למין ביולוגי אחד: Theridion grallator

עכבישים ממין Theridion Grallator

ההגדרה הזו נראית פשוטה וקלה, אך למעשה הדברים מורכבים הרבה יותר. לדוגמה, חיידקים רבים מתרבים באופן א-מיני על ידי התחלקות. במקרה זה קשה מאוד להגדיר מין לפי ההגדרה לעיל. דוגמה אחרת היא מעולם הכלבים. יש גזעי כלבים שאינם יכולים להעמיד יחד צאצאים, לדוגמה כלבת צ'יוואווה עם זכר דני. זאת, למרות ששניהם שייכים למין כלב הבית - Canis lupus familiaris, שהוא למעשה תת מין של הזאב האפור - Canis lupus.

גזעים שונים של כלב בית

בנוסף, יש מינים רבים שמעמידים בני כלאיים. לדוגמה, עורב אפור ועורב אירופי נראים שונה, ובדרך כלל מתרבים אך ורק עם בני מינם. עם זאת, באזורים מסוימים הם מתרבים זה עם זה. האם הם מין אחד או שני מינים? – יש מקרים רבים שבהם הגבולות של המינים מטושטשים. זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה ש"מין" הוא מושג שאנחנו המצאנו כדי שנוכל למיין בצורה יעילה יותר את  עולם הטבע. 

עורביים

מקורות ומידע נוסף

התכנים עובדו מתוך:

"Welcome to Evolution 101!" Understanding Evolution: Defining a species. University of California Museum of Paleontology. 22 May 2015

להבין אבולוציה