בעוד שברוב החולייתנים, הזוויג (זכר או נקבה) של פרט נקבע ברגע ההתעברות והוא קבוע כל חייו, יש גם יוצאי דופן... למשל, הזוויג של דגי שושנון (Anemonefish), שמשתייכים לקלייד Perciformes, משתנה במהלך החיים. התופעה שבה ליצור חי יש גם מערכת רבייה נקבית וגם מערכת רבייה זכרית נקראת הרמפרודיטיות. 

בחלק מהמינים ההרמפרודיטים, בעל החיים מתחיל את חייו כזוויג אחד והופך לזוויג השני במהלך חייו. במינים הרמפרודיטים אחרים, בעל החיים יכול לייצר בו זמנית תאי ביצית ותאי זרע. בעלי חיים שמתחילים את חייהם כזכרים והופכים לנקבות נקראים פרוטאנדרים, ובעלי חיים שמתחילים כנקבות והופכים לזכרים נקראים פרוטוגינים. 

דגי השושנון הם פרוטאנדרים. הם חיים בתוך שושנות ים בקבוצות שמכילות זוג דגים גדולים וכמה דגים קטנים. שני הדגים הגדולים הם היחידים הבוגרים מינית, הם הזכר והנקבה היחידים בקבוצה שמתרבים. הדגים הקטנים הם כולם זכרים. אם הנקבה המתרבה נעלמת, הופך בן זוגה לנקבה והדג הגדול ביותר מבין הקטנים גדל במהירות ותופס את מקומו כזכר המתרבה. דמיינו כיצד היה נראה הסרט "מוצאים את נמו" אם חוקר דגים היה מייעץ בהכנת הסרט.

דגי הנקאי האינדו-פסיפים (משפחה: Labridae) הם פרוטוגינים. המבנה החברתי של מין זה הוא הרמון: זכר יחיד עם הרבה נקבות קטנות ממנו. אם הזכר נעלם מההרמון, הנקבה הגדולה ביותר מתחילה לחזר אחרי שאר הנקבות ומפתחת איברי רבייה זכריים בתוך שבועיים.

שושנון. צילום: אמיר גור

שושנון. צילום: אמיר גור

נקאי אינדו-פסיפי. מקור: Encyclopedia of Life. צילום: Brian Gratwicke

נקאי אינדו-פסיפי. מקור: Encyclopedia of Life. צילום: Brian Gratwicke

אם נסתכל על קבוצות שונות שבהן התפתחה הרמפרודיטיות  בפילוגנזה של הדגים, נוכל לראות שהיכולת לשנות את הזוויג מופיעה כמה פעמים על פני העץ הפילוגנטי. נראה שהתכונה הזו התפתחה פעמים רבות באופן בלתי תלוי.

עץ אבולוציוני: שושלות שהתפתחה בהן הרמפרודיטיות
חזור לעץ

מקורות ומידע נוסף

התכנים עובדו מתוך:

A Fisheye View of the Tree of Life. Understanding Evolution .University of California Museum of Paleontology. 22 May 2016

המידע הפילוגנטי מתוך:

Wiley, E. O. and Johnson, G. D. 2010. A teleost classification based on monophyletic groups. In J. S. Nelson, H.-P. Schultze, & M. V. H. Wilson (eds) Origin and Phylogenetic Interrelationships of Teleosts. Pp. 123-182, Verlag Dr. Friedrich Pfeil, München, Germany.

Helfman, G. S., Collette, B. B., and Facey, D. E. 1997. The Diversity of Fishes. 535 pp. Blackwell Publishing, Malden, MA.

Sadovy de Mitcheson, Y. and Liu, M. 2008. Functional hermaphroditism in teleosts. Fish and Fisheries 9:1-43.

Warner, R. R. Metamorphosis. Science 82 3:42-46.

Wiley, E. O. and Johnson, G. D. 2010. A teleost classification based on monophyletic groups. In J. S. Nelson, H.-P. Schultze, & M. V. H. Wilson (eds) Origin and Phylogenetic Interrelationships of Teleosts. Pp. 123-182, Verlag Dr. Friedrich Pfeil, München, Germany. 

חזור לעץ

להבין אבולוציה