נדמה לכם שזו שאלה פשוטה, אך התשובה די מורכבת, בין היתר מכיוון שיש כל כך הרבה דגים בים ומכיוון שהם מגוונים ושונים מאוד זה מזה. כיום מוכרים למדע מעל 27,900 מיני דגים, במים מתוקים או מלוחים, בטמפרטורות שנעות בין -2OC ל-40Oc, וגודלם נע בין 8 מילימטרים ל-12 מטרים. אם כך, מה בכל זאת מאפיין דגים? לכל הדגים (אבל לא רק לדגים) יש  מוח שמוגן בתוך גולגולת וראש שנושא שיניים, עיניים ואיברי חוש נוספים.

רוב הדגים...

  • הם חולייתנים בעלי חוליות שמגנות על חוט השדרה.
  • חיים במים.
  • נושמים בעיקר בעזרת זימים.
  • הם בעלי גפיים זוגיות בצורת סנפיר שמסייעות בתנועה.
  • אינם מסוגלים לווסת את טמפרטורת גופם.
  • מכוסים קשקשים שמגנים על גופם.

ישנם יוצאי דופן רבים למאפיינים שהוזכרו כאן. למשל, דגים ששייכים למשפחת המיקסיניים (Myxiniformes) הם לא חולייתנים ואין להם קשקשים; יבשתנים (Oxudercinae) יכולים לחיות מחוץ למים; דגי ריאות (Dipnoi) נושמים חמצן מהאוויר בעזרת ריאות; לצמדים (Petromyzontiformes) אין סנפירים זוגיים, כמו סנפירי גחון וחזה; ודגי טונה (Thunnus) מסוגלים לשלוט בטמפרטורת גופם!

המושג דג הוא ביטוי שימושי שמתייחס להרבה יצורים שחיים בסביבה המימית, אך הוא לא מהווה קבוצה טקסונומית מובחנת - הדגים אינם מהווים קלייד יחיד. כמעט כל היצורים שמוצגים בעץ הפילוגנטי הזה הם דגים, למעט יוצא דופן אחד. השושלת של בעלי הסנפירים הבשרניים (Sarcopterygii) כוללת גם דגים בעלי סנפירים בשרניים, אבל גם חולייתנים בעלי ארבע גפיים – טטרפודים, כמו למשל צפרדעים, דינוזאורים, עטלפים ובני אדם! בגלל שהשושלת של הטטרפודים, שאינם דגים, מקננת בתוך הדגים, הדגים אינם מהווים קלייד בפני עצמו.

חזור לעץ

מקורות ומידע נוסף

התכנים עובדו מתוך:

A Fisheye View of the Tree of Life. Understanding Evolution .University of California Museum of Paleontology. 22 May 2016

המידע הפילוגנטי מתוך:

Wiley, E. O. and Johnson, G. D. 2010. A teleost classification based on monophyletic groups. In J. S. Nelson, H.-P. Schultze, & M. V. H. Wilson (eds) Origin and Phylogenetic Interrelationships of Teleosts. Pp. 123-182, Verlag Dr. Friedrich Pfeil, München, Germany.

חזור לעץ

להבין אבולוציה