אנחנו מכירים מגוון רחב של פרוקי רגליים, אך מה משותף לכולם?

התכונות שהאב הקדמון הוריש לכל צאצאיו פרוקי הרגליים הן:

סימטריה דו-צדית

סימטריה דו-צדית

סימטריה דו-צדית משמעה שאם נחצה את הגוף באמצע נקבל שני חצאים זהים בצורתם. לבעלי חיים רבים יש סימטריה דו-צדית. מבחינה זו פרוקי הרגליים דומים גם לנו, בני האדם. לחצו כאן להרחבה על סוגים שונים של סימטריה.

גוף הבנוי פרקים

גוף הבנוי פרקים

גופם של כל פרוקי הרגליים מורכב בשלב מסוים של חייהם פרקים-פרקים. המבנה של כל הפרקים דומה וחוזר על עצמו (למשל, יש בו זוג רגליים, איברי נשימה או סט של עצבים), עם מעט שינוי לאורך הגוף. לרוב, מספר פרקים יוצרים יחד חלק גוף תפקודי, כמו למשל אזור הבטן. הגפיים גם הן עשויות פרקים-פרקים.

שלד חיצוני

שלד חיצוני

גופם של פרוקי הרגליים נתמך על ידי שלד חיצוני, המורכב בעיקרו מכיטין ואין בו עצמות פנימיות. בפרוקי רגליים, השלד החיצוני הוא כמו שריון והוא מהווה שכבה חיצונית מגנה. מבנה הפרקים של הגוף מאפשר תנועה למרות השלד החיצוני.

גפיים הבנויות מפרקים

גפיים הבנויות מפרקים

מכיוון שלפרוקי הרגליים יש שלד חיצוני, הם צריכים להתמודד עם השאלה כיצד לנוע. מסתבר שאפשר לנוע עם שלד חיצוני כאשר לגפיים יש מפרקים והגוף מחולק לפרקים.

גפיים מרובות

גפיים מרובות

גופו של האב הקדמון של פרוקי הרגליים היה בנוי מהרבה פרקים ובכל פרק היו זוג רגליים. כל פרוקי הרגליים ירשו את התכונה של גפיים רבות מהאב הקדמון שלהם. עם זאת, בפרוקי רגליים רבים חלק מהגפיים התנוונו ונעלמו ואילו גפיים אחרות התמיינו לצורות חדשות. 

מקורות ומידע נוסף

"The Arthropod Story". Understanding Evolution. 2016. University of California Museum of Paleontology. Accessed 22 August 2014